Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, corocznie święto obchodzone jest 21 lutego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem.
Święto ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Nasza szkoła pragnie również dołożyć swoją cegiełkę i chronić to, co dla nas każdego Polaka powinno być najważniejsze- ojczysty język. W tym celu dla klas starszych został zorganizowany konkurs,
w którym uczniowie mieli napisać kodeks ochrony języka ojczystego oraz wykonać logo będące symbolem tego wydarzenia Jego wyniki zostaną ujawnione podczas świątecznego apelu.
Aby uczcić ten wyjątkowy dzień SU stanął na wysokości zadania i zorganizował zabawy oraz konkursy dla klas młodszych. Na korytarzu ustawione zostały stanowiska, a były to: łamańce językowe, których przeczytanie wymagało niezwykłych umiejętności oratorskich, archaizmy, czyli wyrazy dające niezwykłe pole do popisu naszej wyobraźni, któż dzisiaj używa słowa serwus czy kajet?, a jeszcze tak niedawno te wyrazy nie budziły żadnej sensacji  😊, jednak stacyjka, która cieszyła się największą popularnością i nosiła tajemniczy tytuł Zgaduj zgadula, wzbudziła największe zainteresowanie najmłodszych uczniów, należało bowiem za pomocą dotyku odgadnąć wylosowany przedmiot. Nie mogło być oczywiście tak prosto…. kolejnym zadaniem uczestnika, było określenie trudności ortograficznej, która kryła się w wybranym rekwizycie.
Próbowaliśmy także napisać nasze ulubione słowa oraz słowa, które sprawiają nam największą trudność
w zapisie, ale było ich tak wiele, że ciężko było wybrać jedno.
Pewne jest jednak to, że język polski do najprostszych nie należy, a nasze „szeleszczące” słowa powodują zawrót głowy wśród cudzoziemców 

 

[/et_pb_column]
Skip to content