Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, został ustanowiony przez UNESCO w roku 1997, święto to obchodzone jest corocznie 21 lutego i ma na celu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Ten wyjątkowy dzień obchodziliśmy również w naszej szkole.
Dla najmłodszych uczniów  zostały zorganizowane konkursy i zabawy językowe.
Dzieci stanęły przed nie lada wyzwaniem, musiały bowiem przeczytać skomplikowane zdania, te łamańce językowe są niezwykle ciężkie dla nas i pewnie nikogo nie zdziwi fakt, iż język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. A jeszcze jak do rodzimych, szeleszczących słów dodamy archaizmy- czyli wyrazy, które już wyszły z użycia, to cudzoziemcy mają poważny orzech do zgryzienia.
Nasi uczniowie poradzili sobie jednak z tymi zadaniami wyśmienicie i od dzisiaj wiedzą, że kajet- to zeszyt, a inszy- znaczy inny, będą również pamiętać, że  Mikołaj Rej agitował rodaków do mówienia
w języku ojczystym, a nikt nawet nie marzył o takich akcesoriach piśmienniczych jakie mamy dzisiaj
i pisano gęsim piórem.
Uczniowie starszych klas na lekcjach języka polskiego zapoznali się z historią tego święta, przypomnieli sobie pojęcie neoplazmu oraz szukali w tekście błędów językowych.
Dla nich również został zorganizowany szkolny konkurs pt: Kodeks Ochrony Języka Ojczystego, który zostanie niebawem rozstrzygnięty.
I jeszcze na koniec…
Kto spróbuje szybko przeczytać?
Wyrewolwerowany rewolwerowiec wyrewolwerował swój niewyrewolwerowany rewolwer. 😊

Skip to content